Lekcja 1 - Podstawy i pierwsze komendy.
Odpalmy naszego EasyUO i zaczynajmy z gróbej rury :)
event SysMessage Czesc.
event Macro 1 0 Tutaj jestem.
halt
Po odpaleniu w lewym dolnym rogu klienta wyświetli się napis 'Czesc.', a nad postacią (zostanie to powiedziane przez nią) wyświetli się 'Tutaj jestem.' po czym skrypt zakonczy dzialanie (komenda halt). Trzeba pamiętać, że użycie event Macro 1 0 tekst wysyła tekst do serwera czyli będzie w logach jego jak i wszystkim w pobliżu wyświetli się. Natomiast event SysMessage tekst wyświetli się tylko u nas w kliencie i nie zostanie wysłany do serwera (czyli piszemy co chcemy bo tylko my to widzimy).
Pamiętaj! EasyUO wykonuje skrypt linijka po linijce od góry do dołu, a gdy dojdzie do samego końca zaczyna od początku. By skrypt się zakończył po dojściu do końca należy zawsze na końcu skryptu użyć komendy halt.
Sprubujmy więc zrobić mały eksperyment. Wprawimy EasyUO w nieskończoną pętlę czyli nie damy na końcu komendy halt.
event SysMessage Powtarzam caly czas.
wait 1s
Co sekundę póki nie wył±czymy ręcznie skryptu będziemy dostawali tekst w rogu klienta.
Spróbujmy teraz napisać jakieś proste praktyczne makro np Hidding.
event Macro 13 21 ;hidding
wait 10s
Brawo! Napisałeś właśnie twój pierwszy praktyczny skrypt! Jak zapewne zauważyłeś wcześniej też używałeś
event Macro, ale do zupełnie czegoś innego, do mówienia.
event Macro jest ogólnie rzecz biorąc zbiorem wszystkich akcji, które możemy zbindować w zakładce 'macro' w kliencie UO. Czyli za pomocą
event Macro będziemy mogli zarówno zmusić naszą postać do krzyknięcia, jak i do ukłonienia się, a nawet do rzucenia czaru (dokładniej tylko wyczarowania, bo sama ta komenda nie wskaże nam celu). Całą rozpiskę, która sekwencja liczb za co odpowiada macie w dokumentacji EasyUO pod tym adresem:
dokumentacja: event Macro. Dla przykładu rzucenie czaru Bless to sekwencja '15 16', a ukłonięcie się to '18 0' lub samo '18' (gdy ostatnim parametrem jest '0' to można go pominąć, dlatego też w
event Macro 1 0 tekst nie możemy pominąć '0' bo nie jest ostatnim parametrem).
Dodałem też w tym skrypcie komentarz. EasyUO traktuje, że wszystko od średnika jest komentarzem. Nie ważne czy średnik stoii odrazu na początku linijki czy w tej samej co jest komenda.
Na zakończenie tej lekcji popularna sekwencja, którą używałem zbindowaną pod F1, a potem UOLoopem powtarzałem ją.
event Macro 17 ;Last Object
target 10s ;Wait For Target
event Macro 22 ;Last Target
wait 10s
Wszyscy domyślają się co robi to makro. Wątpliwości może budzić tylko użycie target 10s zamiast event Macro 25. Mam większe przekonanie do tej pierwszej. Dodatkowo po upływie podanego czasu skrypt przestanie czekać na kursor (można nie podawać czasu, wtedy domyślny czas to 2s, ja w swoich skryptach czasu nie podaje, tutaj zrobiłem to tylko poto by pokazać, że jest taka możliwość).